" Skąd się biorą produkty ekologiczne?"

rok temu

Grupa „ Gwiazdeczki” w roku szkolnym 2021/2022 wzięła udział w organizowanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną programie „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Uczestnicy programu podczas zajęć dowiedzieli się jak powstaje ekologiczny produkt, jak wygląda unijny znak EKO, dlaczego warto wybierać zdrowe produkty żywieniowe, jak zdrowo żyć i jak przestrzegać zasad higieny. Ponadto dzieci uczestniczyły w wielu zajęciach kulinarnych, m.in. kiszeniu kapusty, zdrowe chipsy z warzyw, syrop z cebuli, dzięki czemu nauczyły się wybierać zdrowe produkty żywieniowe, własnoręcznie robione czyli bardziej ekologiczne. Dzięki organizowanym śniadaniom w postaci szwedzkiego stołu przedszkolaki miały możliwość samodzielnego przygotowania zdrowych kanapek. Poznały Piramidę zdrowego żywienia.  W czasie zajęć prezentowano domową produkcję przetworów, pokazano technikę robienia przetworów. Byliśmy na wycieczce -  na ekologicznej farmie: zapoznaliśmy się z pracą pszczelarza, oglądaliśmy hodowlę kur, zapoznaliśmy się z ekologiczną uprawą  warzyw itp.   Odbyły się również zajęcia ruchowe, dzięki którym propagowano zdrowy styl życia przez zabawy ruchowo - muzyczne, zorganizowano projekcje filmów związanych z tematyką żywności ekologicznej. Działania te, dużo nas nauczyły poprzez pogadanki na temat zdrowego stylu życia, prezentowanie ekologicznych produktów, wspólne prace z dziećmi (plastyczne i techniczne), poznanie znaczenia słowa ekologia, zapoznanie ze znaczkiem produktów ekologicznych, czytanie ciekawostek i opowiadań o zdrowym odżywianiu, wspólne projekcje filmowe oraz wszelkie inne inicjatywy. Program ten, daje dzieciom na ich poziomie możliwość, bycia świadomym konsumentem. Ponadto poszerza i wzbogaca ich wiedzę na temat produktów ekologicznych oraz rolnictwa ekologicznego, kształtuje postawy determinujące aktualne i przyszłe zachowania zdrowotne, uczy umiejętności wyboru zdrowych, wartościowych produktów ekologicznych, propaguje zdrowy styl życia. Dzieci uczą się też ważnych nawyków higieniczno- zdrowotnych. Poznały także zasady prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk. Zdobyta wiedza i umiejętności z pewnością przyda im się w życiu codziennym.