Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

„Mam prawo do życia, do bycia, do chcenia. Mam prawo do miłości, radości, tworzenia.

Mam prawo do nauki, wiedzy i wiary. Mam prawo do marzeń, do snu i zabawy.

Mam prawo do gniewu i złego nastroju. To wszystko jest takie poważne, dorosłe,

Powiem to jak dziecko, zwyczajnie, najprościej. Chcę się bawić w piaskownicy,

dom zbudować dla dżdżownicy. Z kolegami w piłkę grać i niczego się nie bać.”

Jarosław Poloczek fragment wiersza

Dzień 20 listopada to Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 oraz Konwekcji o Prawach Dziecka w 1989 roku. Przypomina o tym, że dziecko ma swoje prawa i potrzeby, powinno być otoczone troskliwą opieką i szczególną ochroną prawną.  Coroczne obchody Dnia Praw Dziecka w  naszym przedszkolu, są doskonałą okazją do poruszenia z dziećmi tego ważnego tematu. Rozmowy z przedszkolakami,  prezentacje multimedialne oraz wykonanie prac plastycznych o tej tematyce, ma na celu uświadomienie dzieciom przysługujących im praw. Wesołe zabawy, śpiewanie piosenek o  prawach dziecka i malowanie  podarowanych przez Stowarzyszenie "Euroaktywni"  kolorowanek urozmaiciło naszym milusińskim ten wyjątkowy dla nich dzień.